Technológia PWT

Technológia PWT je proces zušľachtenia menej hodnotných druhov listnatých drevín pomocou čpavku, ktorým dochádza k výraznej zmene mechanických a estetických vlastností dreva.

Popis

Technológia PWT je proces zušľachtenia menej hodnotných druhov listnatých drevín pomocou čpavku, ktorým dochádza k výraznej zmene mechanických a estetických vlastností dreva.

Jedná sa o spracovanie drevín listnatých stromov podľa zadefinovanej technológie, kde výsledným produktom je PWT drevo, ktoré sa svojimi mechanickými a farebnými vlastnosťami približuje vlastnostiam exotických drevín ako sú tík, mahagón, palisader či eben.

Veľmi dobré fyzikálne a mechanické vlastnosti, trvanlivosť a životnosť, dostupnosť surovín a cena v porovnaní s dovozovými tropickými drevinami dávajú možnosť všestranného využitia v stavebnej výrobe, nábytkárskom priemysle, lodiarstve, výrobe hudobných nástrojov, t.j. všade tam, kde sa doteraz používa drevo, plasty či ľahké kovy.
Hlavným dôvodom náhrady týchto materiálov PWT drevom je jeho mnohonásobne väčšia životnosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom a minimálna údržba.

Technológia bola zvolená vzhľadom k vynikajúcim úžitkovým, estetickým a mechanickým vlastnostiam PWT dreva.

Pre výrobu okien je cennou vlastnosťou rozmerová stálosť PWT dreva, ktorá je niekoľkonásobne lepšia než u prírodného dreva, odolnosť proti hnitiu a praskaniu (všeobecne proti poveternostným podmienkam).

Zaujímavá je i odolnosť proti slanej vode, čo dáva možnosť využitia pre výrobu dielov jácht a odolnosť proti oteru pre výrobky namáhané oterom (podlahy vagónov, drevené časti rôznych zariadení). Odolnosť proti oteru je približne päťnásobná v porovnaní s prírodným drevom.

PWT drevo dáva možnosti využitia v celom rade ďalších aplikácií:

  • Nosné statické prvky pri výstavbe drevených konštrukcií
  • Výroba dýh
  • Výroba záhradného nábytku
  • Výroba okien
  • Nosné prvky pri výrobe lodí, obklady luxusných lodí